Historia

Historia Spółdzielni Mieszkaniowej „Staszic” w Pile

Spółdzielnia Mieszkaniowa „STASZIC” w Pile jest spółdzielnią, której potrzebę utworzenia spowodował rosnący popyt na mieszkanie, dynamicznie rozwijającego się miasta Piły.

Dnia 20 kwietnia 1988 roku odbyło się zebranie założycielskie zwołane z inicjatywy istniejących wówczas zakładów pracy: Zakładów Naprawczych Taboru  Kolejowego w Pile,  Powogaz  Piła,  Prefabet „Powodowo” Przedsiębiorstwa  Przemysłu  Betonów  Piła,  Kombinatu  Budownictwa Komunalnego Piła. Pierwszą czynnością założycieli Spółdzielni było uchwalenie i podpisanie statutu, powołanie rady nadzorczej i zarządu oraz uchwalenie regulaminu rady nadzorczej, a także kierunku działania Spółdzielni. Następnie złożono wniosek wraz ze statutem do Sądu Rejonowego w Pile w celu rejestracji spółdzielni. Z chwilą wydania przez Sąd postanowienia o wpisie do rejestru, Spółdzielnia stała się osobą prawną rozpoczynając swoją działalność.

W dniu 07 czerwca 1988 roku uzyskano wpis postanowieniem Sądu Rejonowego w Pile w rejestrze pod nr 338 jako Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko – Własnościowa im. Stanisława Staszica w Pile. Jako przedmiot działalności Spółdzielni w postanowieniu sądowym zapisano, że celem jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członków i ich rodzin oraz potrzeb gospodarczych i kulturalnych wynikających z zamieszkiwania w spółdzielczym osiedlu lub budynku. Dalsze cele określał statut Spółdzielni.

Pierwsza siedziba Spółdzielni mieściła się w Pile przy ulicy Sikorskiego 9, następna przy Al.Wojska Polskiego 54A/11, a obecna przy ulicy Wyspiańskiego 2d.

Nazwa Spółdzielni została zmieniona decyzją i uchwałą Walnego Zgromadzenia Członków (naczelnego organu spółdzielni) dnia 28 grudnia 1999 roku na Spółdzielnia Mieszkaniowa „STASZIC” w Pile  a wpisu w rejestrze sądowym dokonano postanowieniem Sądu Rejonowego w Pile dnia 25 lutego 2000 roku KRS 0000147856. Wniosek o zmianę nazwy Spółdzielni można było złożyć już wcześniej, ponieważ nie istniały już na rynku zakłady pracy, które wystąpiły z inicjatywą utworzenia Spółdzielni, a jeśli istniały to występowały pod zmienioną nazwą i formą organizacyjno-prawną. Zakłady te w momencie tworzenia tej jednostki organizacyjnej oferowały swój honorowy patronat i pomoc w działalności, ale wraz ze zmianą sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce założenia te się zdezaktualizowały. Członkowie – założyciele Spółdzielni wówczas pracownicy tych zakładów też z biegiem czasu nie byli już ich reprezentantami, więc nazwa „Międzyzakładowa” była już nieadekwatna do sytuacji.

Na zebraniu Walnego Zgromadzenia Członków w dniu 28.12.1999 roku uchwalono również znowelizowany statut Spółdzielni, a zmiana tego statutu podyktowana była tym, że obowiązujący dokument prawie całkowicie się zdezaktualizował. Zmiana niektórych punktów statutu była uchwalana już wcześniej na Walnym Zgromadzeniu Członków i dokonano tego dnia 07 czerwca 1989 roku.

Powstanie Spółdzielni pod koniec lat 80-tych miało swoje skutki w trudnościach, jakie powstały w czasie funkcjonowania tej jednostki w latach 90-tych. Zmiany społeczno – gospodarcze dokonujące się w Polsce od 1989 roku to galopująca inflacja, spadek wartości pieniądza, wzrost oprocentowania kredytów, spadek ilości nowych inwestycji, itd. spowodowały zmiany w spółdzielczości mieszkaniowej. Państwo wycofało się z pokrywania części kosztów budowy i utrzymania mieszkań. Najważniejszą jednak przyczyną kryzysu było wycofanie się państwa z preferencyjnych rozwiązań dla budownictwa mieszkaniowego, takich jak nisko oprocentowane kredyty długoterminowe. Spółdzielnia Mieszkaniowa „STASZIC” w Pile, która rozpoczęła swoją działalność od inwestycji jeszcze na tak zwanych „starych zasadach” nagle znalazła się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej. Przyznany limit kredytu stał się niewystarczający do standardowego wykończenia mieszkań, a zaciągnięcie nowych wysoko oprocentowanych kredytów byłoby katastrofą, nikt z członków założycieli nie byłby w stanie przyjąć mieszkania za tak wysoką cenę. Dlatego też członkowie Spółdzielni oczekujący w pierwszej kolejności na mieszkanie zdecydowali się na jego zakup w stanie surowym. Pierwsze dwa budynki do zagospodarowania to jest wykończenia i zasiedlenia zostały oddane w latach 1990 i 1991 przy ulicy Rymarskiej 6 i 7. Następnie w takim samym stanie zostały oddane budynki przy Al. Wojska Polskiego 52 i 54 w latach 1991 i 1992.

Młodzi ludzie – członkowie tej spółdzielni chcąc zaspokoić jedną z najważniejszych potrzeb, potrzebę mieszkania, nie mając innego wyjścia ani możliwości i szans na uzyskanie mieszkania w tym trudnym dla Polski okresie społeczno-gospodarczym, przyjmowali mieszkania w stanie surowym na warunkach lokatorskiego prawa do lokalu, płacąc i tak dość dużą kwotę wymaganego wkładu budowlanego. Członkowie pełni chęci i zapału, sami wykańczali swoje mieszkania według standardu, na jaki było ich wówczas stać. Lokatorzy oprócz opłat eksploatacyjnych, musieli również spłacać kredyt inwestycyjny, który na początku wynosił 25% dochodów rodziny, a następnie ustalony był normatyw dla wszystkich jednakowo, którego podstawę stanowiła cena 1 m2 mieszkania w danym województwie przyjmowana do wyliczenia premii gwarancyjnej z książeczek mieszkaniowych. Normatyw ten ustalany był, co kwartał.

Problem, jaki nie został wówczas rozwiązany do końca to brak środków na docieplenie budynków przy Al. Wojska Polskiego 52 ABC i 54 ABC oraz przy ulicy Rymarskiej 6 i 7. Dzięki utworzeniu funduszu celowego, budynki przy Al. Wojska Polskiego 52 i 54 zostały ocieplone i otynkowane w okresie 2002-2003. Natomiast ocieplenia i otynkowania budynków przy ulicy Rymarskiej 6 i 7 dokonano w 2007 roku z własnych środków inwestorów.

Następne budynki, jakie zostały oddane do użytku, tworzące zasoby mieszkaniowe Spółdzielni Mieszkaniowej „STASZIC” w Pile to:

  • 1996 – budynek mieszkalno-usługowy przy ulicy Żeromskiego 1,
  • 1998 – budynek mieszkalno-usługowy przy ulicy Żeromskiego 3,
  • 1999 – budynek mieszkalno-garażowy przy ulicy Świętojańskiej 10,
  • 2000 – budynek mieszkalno-usługowy przy ulicy Wyspiańskiego 4,
  • 2002 – budynek mieszkalno-usługowy przy ulicy Wyspiańskiego 6,
  • 2003 – zespół garaży wolnostojących przy ulicy Buczka 27 (10 boksów garażowych),
  • 2004-2005 – budynek mieszkalno-usługowy przy ulicy Wyspiańskiego 2,
  • 2006 – garaże podziemne przy budynku Wyspiańskiego 4,
  • 2007 – biuro Spółdzielni Mieszkaniowej „STASZIC” w Pile przy ulicy Wyspiańskiego 2D.

Budynki oddane do użytku od 1996 roku budowane były i są na zasadzie całkowitego (100% wkładu budowlanego) samofinansowania przez członków spółdzielni.

Dnia 26 maja 2003 roku odbyło się coroczne Walne Zgromadzenie Członków, na którym uchwalono trzeci nowy ujednolicony statut Spółdzielni, wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, w Sądzie Rejonowym w Poznaniu, XXII Wydział Gospodarczy, wyznaczający przedmiot działalności spółdzielni oraz dający pewne rozwiązania dla tej jednostki organizacyjnej, adekwatne do obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej, a zgodne z prawem spółdzielczym.

Zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych oraz w prawie spółdzielczym nałożyły na spółdzielnie obowiązek wprowadzenia zmian do statutu. W związku z powyższym dnia 20 grudnia 2007 r. na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Członków uchwalono nowy ujednolicony statut, wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy postanowieniem z dnia 03-03-2008 r.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „STASZIC” w Pile zrzesza obecnie 291 członków, z tego 286 członków zamieszkałych w zasobach mieszkaniowych, 3 członków zarejestrowanych bez mieszkania i 2 członków zarządu.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „STASZIC” w Pile  jest spółdzielnią o krótkiej działalności na pilskim rynku mieszkaniowym a jednocześnie o krótkiej tradycji w porównaniu z innymi pilskimi spółdzielniami.